Diş Hekimi Annenin Çocukları Dişlerine Muntazam Bakar, değil mi?

Anne ya da baba “dişçi” (biz kendi aramızda birbirimiz için diş hekimi deriz ama halk arasında yaygın olarak kullanıldığı da malum) olunca, çocukların düzenli diş fırçalamasının cepte olduğunu düşünebilirsiniz. Ne de olsa siz uzmansınız ve fırçalamanın akıbetini söyleyince ikna olacaklar ve işe koyulacaklardır. Hiç de bile. En azından iki nedenden ötürü: Her şeyden önce, onlar birer çocuk. Eşyalarını toparlama gibi günlük angaryalardan haz etmezler. İkincisi, siz sayısız dişin kurtarıcısısınız. Niye kendi çocuğunuzunkini kurtarmayasınız ki?

Diş hekimi olsun veya olmasın, her anne baba diş bakımını çocuklarına eğlenceli kılmak zorundadır. İşte size birkaç tavsiye.

  • Ağız hijyenine mümkün olduğunca erken başlayın.

Buna henüz daha ilk dişler çıkmadan bile başlayabilirsiniz. Diş etini ıslak bir bezle silebilir veya ekstra yumuşak lastik fırça kullanabilirsiniz. Çocuklarınız ilerleyen yıllarda bilinçli olup dişlerini kendileri fırçaladıklarında bebeklikten gelen hissiyatları nedeniyle daha az itiraz edeceklerdir.

  • Örnek olun.

Çocuklar ebeveynlerini taklit ederler, özellikle keyif yaparken keyif aldığını gözlemledikleri adetlerini. Sizi düzenli fırçalıyor gördükçe daha iştiyaklı olacaklardır.

  • Ödül verin.

Düzenli diş fırçalamalarını, aşırı sıcak ya da soğuk yememelerini veya zararlı yiyeceklerden uzak durmalarını iltifatla, oyuncakla veya hafta sonu faaliyeti ile ödüllendirin.

  • Ayna Ayna Söyle Bana

Arada bir çocuklarınızla birlikte aynanın karşısında dişlerinizi fırçalayın. Sadece güzel bir ortak zaman geçirmekle kalmayacak, aynı zamanda fırçalama hareketleri hakkında bir fikir vermiş olacaksınız. Önler ne kadar süre fırçalanacak? Doğru fırça hareketleri nedir?

Fırçalama bittikten sonra kendinizden emin bir şekilde aynaya gülümseyin. Pamuk Prenses’teki gibi daha güzel olmak, özellikle kız çocuklar için güçlü bir motivasyondur. Güzelliği daha vurgulamak için azıcık bir makyaj yapabilirsiniz fakat abartmayın. Güzelliğinizin kaynağı beyazlamış dişler olmalı.

  • Oyun haline getirin

Çocukların en zevk aldıkları şeylerden biri oyundur. Fırçalamayı bir oyun haline getirebilirsiniz. İşte bazı öneriler:

Ayıcık / Bebek. Çocuklar en sevdikleri oyuncaklarla özdeşleşirler. Eğer dişlerini fırçaladıktan sonra oyuncağı mutluysa kendisi neden olmasın?

Dans. Dişlerinizi sabit durarak fırçalamak zorunda değilsiniz. Brush DJ veya Disney Magictimer gibi bedava uygulamalar var fakat benim yaptığım gibi bir yumurta saati ve TV’den gelecek ritim de işinizi görür.

Köpük. Hazır banyodayken çeşitli su aktiviteleri yapabilirsiniz. Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak, bu duş aktivitesi ile birleştirilebilir.

  • Eğlenceli fakat doğru malzeme

Unutmayın ki küçük çocuklar henüz yeterince becerikli ve güçlü ellere sahip değildir. Normal diş macunu onlar için acı gelebilir. Doğru marka hakkında bilgi edinin ve alışverişi çocuğunuzla birlikte yapın. Hoşlarını giden şekli ya da rengi almalarına izin verin.

  • Diş düşmanı yiyecekleri daha sağlıklılar ile değiştirin.

Yapışkan şekerler, gazlı içecekler ya da cips gibi gelişim açısından da zararlı olan yiyeceklerden uzak tutun. Bunların yerine yoğurt, peynir, taze meyve gibi sağlıklı malzemelerden yapılmış lezzetli alternatiflerini tüketmelerini sağlayın.

Lakin, sakın (Çikolata Fabrikasında) Charlie’nin babası gibi olmayın! Dişlerini fırçalama ve yanında sağlıklı bir şey yemek koşuluyla arada bir çocuklarınızı bunlarla şımartabilirsiniz.

  • Diş hekiminizi erkenden ziyaret edin.

Küçük yaşlarda “dişçiye” beraber gidin. (Elbette bu tavsiyeyi Korona günlerinden sonraya erteleyin!) Benim çocuklar bebekliklerinden beri klinikteki tuhaf cihaz seslerine aşinalar fakat sizinkiler de kısa sürede alışacaklardır

Ağır bir operasyon geçireceğiniz günleri değil sakin ağrısız rutin kontrol günlerini tercih edin. Bu hem dişçi korkusunu atması için faydalı olacak, hem de kısa bir muayeneden sonra gözünüzden kaçmış olabilecek bir bozukluğun erken teşhis edilmesini sağlayacaktır. Hekimin nispeten sakin saatlerini seçmenizde fayda var.

Bu tavsiyeleri muhtemelen daha önce de duydunuz. Bugün diş hekimliğinde okuyan bir kızım var ve onda işe yaradığını gururla söyleyebilirim. Belki ileride benzer tavsiyeleri size o verir.

Editör: