Doktor veya doktor kisvesine giren ana karakterlerin olduğu pek çok edebi eser ve film vardır. Örneğin Nobel ödüllü yazar Boris Pasternak’ın en meşhur eseri Doktor Jivago veya Kemal Sunal’ın Doktor Civanım filmi. Ne var ki, mesleği diş hekimliği olan akılda kalıcı karakterler çok azdır.

İşte size çalışanlarımızın izlediği film veya tiyatro oyunlarından unutamadıkları diş hekimi tiplemeleri:

Cerrah: Kendisi bir doktor olan Çehov, modern edebiyatın kurucularındandır. Hikayelerinde önemli olan klasik hikayedeki gibi olay değil, olayın hissettirdiği durumdur. Günümüzdeki skeç klişelerinin pek çoğunun onun eserlerinden kaynaklandığını söylersek abartmış olmayız. 2010’ların başlarında  Üsküdar’daki Musahipzade Celal sahnesinde sergilenen “Sevgili Doktor” oyunu skeçlerden oluşuyordu. “Cerrah” skecinde, ustası diş hekiminin yokluğunda onun yerine diş çekme fırsatı yakalayan talebenin, hasta olarak gelen bir din adamına çektirdikleri anlatılıyor. Birkaç sene sonra Gebze’de bir amatör oyun grubu (TTT) de bu skeci oynamıştı.

Charlie ve Çikolata Fabrikası: Günümüzün en çok okunan modern çocuk klasiklerinden birinin baş kahramanı fakir bir işçi çocuğu Charlie, dünyanın en zengin insanlarından Willy Wonka’nın çikolata fabrikasında fantastik bir yolculuğa çıkar. Willy Wonka, fabrikasında münzevi olarak yaşayan eksantrik bir mucittir. Willy Wonka’nın babası diş hekimidir ve çocukluğunda Willy’e şekerleme ve çikolataları yasaklamıştır. Willy Wonka, Charlie sayesinde yıllardır görmediği ve artık epey yaşlanmış olan babasıyla tekrar iletişim kurar. Kitap birkaç kere sinemaya uyarlandı. En meşhur uyarlamada, Willy Wonka’yı Johnny Depp, babası diş hekimini ise Yüzüklerin Efendisi’nde Saruman’ı canlandıran korku filmlerinin gediklisi Christopher Lee canlandırıyordu. Charlie rolünü oynanan çocuk yıldız Freddie Highmore ise sonradan The Good Doctor dizisinin otistik doktor başrolünü oynayacaktı!

Felekten Bir Gece 1-2-3: 5 arkadaş Vegas’ta bir bekarlığa veda partisi düzenler. Sabah kalktıklarında otel odasında bir kaplan vardır ve arkadaşlarından biri kayıptır. Bütün zamanların en çok hasılat  yapan film serilerinden The Hangover’da en çok güldüren karakterlerden biri başına gelmedik kalmayan diş hekimi Stu. (oynayan Ed Helm)

Marathon Man: Dustin Hoffman’ın ilk büyük başrollerinden biri. Uzun koşulara katılmak haricinde pek sosyal etkinliği olmayan doktora öğrencisi “Bebek” Levy’nin başı, ajan olduğundan bihaber olduğu kardeşi yüzünden belaya girer. Karşısına binlerce Yahudi’nin dişini sökmüş ve kayıplara karışmış Ölüm Meleği lakaplı bir Nazi savaş suçlusunu (Laurence Olivier) bulur. 1976 yapımı film, bütün zamanların eskimeyen gerilim filmlerinden. Laurence Oliver’in Dustin Hoffman’a sağlam diş çekme işkencesi ya da finale doğru elmasları ele geçirme arzusu ile yaptıkları kolay kolay unutulmaz.

Küçük Korku Dükkanı: Film, bir bilim kurgu-müzikal-korku-komedi. Korkunç planları olan etobur bir bitki, kendisini değersiz hisseden, sevdiği kadın sadist bir diş hekimi ile beraber yaşayan ezik bir çiçekçiye  (Rick Moranis) kendini sevdirir. Çiçek etle beslenip büyürken kahramanımız da servet ve şöhrete kavuşmaktadır.  Anestezik madde bağımlısı arıza diş hekimini Steve Martin canlandırıyor.

Novocaine: Yine Steve Martin. Yine diş hekimi rolünde. Bu kez başlangıçta düzgün ve başarılı. Ne var ki, femme fatale bir hastası (Helena Bonham Carter) ile arızalı bir ilişki yaşamaya başlar. Güzel bir komedi gerilim. Diş kliniği filmin önemli mekanlarından.

Komşum Bir Katil: Kendi halinde Kanadalı bir diş hekiminin (Mathew Perry) evinin karşısına komşu olarak gizemli ve karizmatik biri (Bruce Willis) taşınır. Komşusu aslında bir gangsterdir. Diş hekiminin ve sevdiklerinin hayatı tehlikededir. Friends dizisiyle meşhur Mathew Perry’nin korku gerilim filmi hatırı sayılır bir hasılat yapmıştı. Vasat sayılabilecek filmin devamı, tüm zamanların en kötü devam filmlerinden. Uzak durun.

Blue Jasmine: Cate Blanchet’in En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ı kazandığı bol ödüllü filmde, dolandırıcı kocası (Alec Baldwin) sayesinde epey zengin olan ve çalışmadan  müsrif bir hayat sürmeye alışmış Jasmine’in dramına şahit oluyoruz. Jasmine’in bir süre yanında çalıştığı diş hekimi Flicker rolünde Michael Stuhlbarg oynuyor.

Ghost Town: Anti sosyal bir diş hekimi (Ricky Gervais) bir kolonoskopi sırasında kısa süreliğine ölüp tekrar hayata döner. Dönüşünde hayaletlerle iletişim kurabilmektedir. İlginç senaryosuyla akıp giden bir komedi filmi.

Organize İşler: Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz, Tolga Çevik, Özgü Namal, Demet Akbağ, Altan Erkekli  gibi ağır topları ile 2000’li yılların en güzel ensemble cast filmlerinden. Yılmaz Erdoğan İstanbul’da bir hırsız çetesinin başı ve intihar etmekte olan bir komedyeni (Tolga Çevik) kurtarıyor. Kızının annesi ise bir diş hekimi ile evlenmiş. Ekran süresi az da olsa, diş hekimi karakteri ufak bir çeşni katıyor.   

Gönül Dağı: Bu çok sevilen TRT dizisinde, bir bozkır kasabasında yaşayan sıcakkanlı Anadolu insanlarının öyküsü anlatılıyor. Ana tema, çocukluk aşkı Dilek’e kavuşma hayalleri kuran Taner’in kuzenleriyle yaptığı icat. Muhasebe tutmayı iyi bilen Dişçi Musa karakterini oynayan Nuri Gökaşan’ın yüzü aşina gelmezse, seslendirme yaptığı sayısız eserden dolayı sesini mutlaka hatırlayacaksınız.

Editör: